Kredyt Odwrócony 2023

5 powodów, dla których warto będzie skorzystać z kredytu odwróconego

Kredyt odwrócony już niebawem zagości w Polsce. Ustawodawca zapewnia bezpieczeństwo beneficjentów poprzez wprowadzenie konkretnych zapisów w ustawie. Zaletą kredytu odwróconego jest odmrożenie środków, w często jedynym majątku osób starszych – nieruchomości. Przepisy nie określają wieku kredytobiorcy, ale docelowo ten produkt ma być przeznaczony przede wszystkim dla seniorów, osób po 60 roku życia, także małżeństw.

Podejmując decyzję o podpisaniu umowy, warto przemyśleć, jak w przypadku każdego kredytu, wszelkie za i przeciw takiego rozwiązania, poznać mechanizmy działania takiego produktu. Kredyt odwrócony posiada wiele zalet, które stawiają go w lepszym świetle od innych opcji na rynku. Do głównych należą:

1. Dodatkowe źródło dochodu – większość potencjalnych beneficjentów kredytu odwróconego to osoby starsze, których średni miesięczny dochód (z renty czy emerytury) jest niewystarczający na pokrycie podstawowych opłat, potrzeb życiowych, często niezbędnych lekarstw. Posiadając prawo własności nieruchomości można stać się niezależnym finansowo otrzymując pieniądze od banku w ratach, bądź spełnić marzenia przy wypłacie jednorazowej określonej kwoty kredytu.

2. Obowiązkiem klienta korzystającego z kredytu odwróconego jest zamieszkiwanie w domu/mieszkaniu, dbanie o mienie, dokonywanie opłat, podatków i ubezpieczenia tak jak dotychczas. Nieruchomość objęta hipoteką odwróconą do śmierci stanowi własność klienta, więc są to działania takie, jak do tej pory. Możliwe jest ustanowienie pełnomocnika, który będzie dbał o np. terminowe opłaty czy naprawy bieżące. Pozwoli to uniknąć ewentualnego rozwiązania umowy i konieczności spłaty kredytu na rzecz banku.

3. Aby uzyskać kredyt odwrócony bank, czy instytucja finansowa nie sprawdza zdolności kredytowej, miesięcznych dochodów, stanu zdrowia czy innych, jak w przypadku „normalnych” kredytów czynników, które mogły by wykluczyć podpisanie umowy. Jedynym warunkiem jest posiadanie prawa własności, bądź współwłasności nieruchomości. Co ważne, w przypadku małżeństw, po śmierci jednego z nich wypłaty rat kredytu będą wypłacane drugiemu z małżonków.

kredyt-mieszkaniowy

4. Ustawodawca, w celu ograniczenia działań związanych z zawyżaniem oprocentowania itp. ustali limit oprocentowania, uniemożliwiający obciążanie właściciela nieruchomości zbyt dużymi kosztami, opłatami. To kolejna gwarancja bezpieczeństwa odwróconej hipoteki.

5. Kredyt odwrócony może stanowić rozwiązanie problemów finansowych, często przejściowych, np. licytacji komorniczych. Z uwagi na brak wyliczania zdolności kredytowej, przy opcji jednorazowej wypłaty określonej kwoty, może pomóc uwolnić się od długów wielu osobom, niekoniecznie starszym.

Kredyt odwrócony zyskał niemałą popularność w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi, krajach Europy Zachodniej. Wygląda na to, że w Polsce tez zyska rzesze klientów. Nasze społeczeństwo staje się coraz starsze. Niestety, nie mamy nawyku oszczędzania na starość. Produkt ten może pomóc wielu osobom, dla których dodatkowe pieniądze będą pomocne w normalnym funkcjonowaniu. Emerytury, zgodnie z prognozami, będą coraz niższe. Gwarancje bezpieczeństwa, jasne zasady kredytu odwróconego pozwolą seniorom godnie żyć.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

Agnieszka Morawiec

Agnieszka Morawiec - specjalista i analityk kredytów hipotecznych. Posiadam wieloletnie doświadczenie nabyte w renomowanych instytucjach finansowych 2009-2011 Krediteo.pl, 2012-2014 Finansierro. Od maja 2014 doradca, redaktor i administrator w Grupie Altberger.